• 0 850 227 27 41

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI

YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI

 

Online Başvuru Sistemi için tıklayınız.

 

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri gereği Üniversitemiz yatay geçiş duyurusu aşağıdadır.

Aşağıda belirtilen programlar ve kontenjanlar dahilinde öğrenci alınacaktır. 

Başvuru için öğrencilerin Üniversitemize gelmelerine gerek yoktur. Başvurular elektronik ortamda (on-line) olarak yapılacak olup; Posta, e-posta, kargo veya şahsen başvuru kabul edilmeyecektir. (Özel yetenek ile öğrenci alan programlar hariç.)

ÖNEMLİ NOT: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar (Spor Bilimleri Fakültesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Halı Tasarımı Bölümü) için yatay geçiş başvuruları ilgili Birimlere şahsen veya posta yoluyla yapılacaktır.

 

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ: Yönerge için tıklayınız.

EK MADDE 1 İLE YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI: Uygulama Esasları için tıklayınız.

2022-2023 GÜZ DÖNEMİ KURUM DIŞI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ. 

2022-2023 GÜZ DÖNEMİ KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

A-GENEL KOŞULLAR:

1- 100’lük sistemdeki notların 4’lük sistemdeki karşılıkları YÖK dönüşüm tablosuna göre yapılır.

2- Öğrencinin kayıtlı bulunduğu sınıf veya yarıyıldaki aldığı tüm derslerden başarılı olması gerekir.

3- Yatay geçiş yapacak olan öğrencinin disiplin cezası almamış olması gerekir.

4- Öğrencinin bulunduğu sınıf ve yarıyıldaki tüm derslerinden başarılı olması ve Genel Not Ortalamasının 4.00 üzerinden 2.80 veya 100 üzerinden 78 olması gerekir.

5- Öğrencinin üniversiteyi kazandığı yıla ait ÖSYM puanı yatay geçiş için başvurduğu bölümün, ilgili yıldaki ÖSYM puanından en fazla 10 puan, Tıp/Hukuk/Diş Hekimliği Fakülteleri için en fazla 5 puan daha düşük olabilir.

6- Yatay geçiş değerlendirmelerinde öğrencilerin genel not ortalaması ve Üniversiteyi kazandığı yıla ait ÖSYM Puanı esas alınır.  Bu puanlar hesaplanırken ÖSYM yerleştirme puanının %60’ı  ve GANO’sunun %40’ı alınarak yatay geçiş puanı hesaplanır.

7- Eğitim dili ingilizce olan Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji (İngilizce), İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümüne başvuruda uluslararası standartlarda yapılan İngilizce dil sınavların birinden aşağıdaki puanların alınmış olması gerekir.

8- Öğrenciler Ek Madde -1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilecek olup, (ilgili dönem başvurularından önce Ek Madde-1 uyarınca yatay geçiş yapan öğrencilerin tekrar yatay geçiş yapamayacak) ancak, söz konusu madde uyarınca yatay geçiş yapan öğrenciler ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebileceklerdir.

                                                                                               

EĞİTİM DİLİ İNGİLİZCE OLAN BİRİMLER

 

DİL PUANIYLA ÖĞRENCİ ALAN BİRİMLER

TIP FAKÜLTESİ

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

MİMARLIK FAKÜLTESİ

HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ SOSYOLOJİ (İNGİLİZCE)

 

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ İNGİLİZ DİLİ EDEBİYATI

EĞİTİM FAKÜLTESİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

YDS

65

 

YDS

70

TOEFL IBT

78

 

TOEFL IBT

84

FCE

C

 

FCE

C

CAE

C

 

CAE

C

CPE

C

 

CPE

C

Pearson PTE

67

 

Pearson PTE

71

 

Belgesi bulunmayanlar Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacak İngilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, İngilizce Tıp Fakültesi için en az 65, Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü için en az 70  ve İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü için en az 80 olanların başvuruları Fakülte Yön. Kurullarınca değerlendirmeye alınır.

 

YABANCI DİL SINAV TARİHİ: 

İngilizce hazırlık muafiyet sınavı 18.08.20222 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yüzyüze olarak yapılacak olup, detaylı bilgi için lütfen Yabancı Diller Yüksekokulu Web sayfasını takip ediniz.

Sınav ile ilgili herhangi bir başvuru alınmamakta olup, belirtilen tarih ve saatte Yabancı Diller Yüksekokulunda olunması gerekmektedir.

 

B- BAŞVURU ŞEKLİ VE TARİHİ:

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi için yatay geçiş başvuruları 01.08.2022-15.08.2022 tarihleri arasında sadece online yapılacak olup, başvuru için aşağıdaki sayfadan giriş yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar (Spor Bilimleri Fakültesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Halı Tasarımı Bölümü) için yatay geçiş başvuruları online olarak yapılmayacak olup, ilgili Birimlere şahsen veya posta yoluyla yapılacaktır.

 

Online başvuru yapılacak programlar için;

Başvuru yapabilmek için öğrencilerin öncelikle başvuru sisteminden sisteme kaydolup, sonrasında aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Kesin kayıttan önce; başvuru ve değerlendirme işlemleri sırasında tüm işlemler yalnızca online olarak yapılacaktır. Posta, e-posta, kargo veya şahsen başvuru kabul edilmeyecektir.

 

Başvuru sisteminde;

1) 2022-2023 Güz Dönemi ( Kurum Dışı ) Yatay Geçiş Başvurusu,  

2) 2022-2023 Güz Dönemi (Kurum İçi) Yatay Geçiş Başvurusu,

3) 2022-2023 Güz Dönemi (Merkezi Yerleştirme "Ek Madde-1") Yatay Geçiş Başvurusu

olmak üzere üç başvuru seçeneği bulunmaktadır.

Başvuru esnasında hangi başvuru seçeneğini seçerseniz o başvuru kriteri ve kontenjanı dâhilinde değerlendirileceksiniz. Hatalı yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra bilgilerinizi kontrol ederek başvurunuzu (kaydetmeyi) onaylamayı unutmayınız. Onaysız başvurular tamamlanmamış olduğundan değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Başvurunuz; kabul, red veya hatalı başvuru şeklinde değerlendirilerek başvuru sisteminde ilan edilecektir. Başvurunuz hatalı başvuru olarak iade edilirse başvuru süreci içerisinde bilgi ve belgelerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

 

Online Başvuru Sistemi (Başvular 01.08.2022 tarihi 00:00'den itibaren başlayacaktır.)

 

NOT 1: Başvuru sistemine kayıt olurken bilgilerin doğru girilmesi önem arz etmektedir. Kimlik bilgilerinin hatalı girilmesi, ad, soyad ve TC Kimlik numarası alanında (başında ya da sonunda) boşluk karakteri olması nedeniyle MERNİS bilgileri sorgulama hatası oluşabilmektedir. Lütfen bilgilerinizi tam ve doğru olarak giriniz.

 

NOT 2: Kontenjan tablosunu dikkatli inceleyiniz ve kontenjanı bulunmayan bölümlere başvuru yapılamayacağını unutmayınız.

 

 

C- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

Başvuru evrakları başvuru süresi içerisinde online başvuru sırasında sisteme yüklenecektir.  Elektronik imzalı, barkodlu veya ıslak imzalı belgelerden herhangi biri kabul edilmektedir. Yanlış veya eksik evrakı olan başvurular değerlendirilmeye alınmayacak olup, başvuru için gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 

1- Başvuru Formu. Başvuru formu için tıklayınız.

2- Transkript (Not belgesi)    

3- Ders İçerikleri

4- ÖSYM Yerleşme Belgesi

5- Öğrenci Belgesi

6- Disiplin Durum belgesi

7- ÖSYM Sonuç Belgesi (Sadece Ek Madde 1 ile yatay geçişe başvuranlar)

8- Daha önce Ek madde 1 ile yatay geçiş yapmadığına dair belge (Sadece Ek Madde 1 ile yatay geçişe başvuranlar)

 

D- SONUÇLARIN DUYURULMASI:

31.08.2022 tarihinde sonuçlar açıklanacak olup, Başvuru süreci ve değerlendirme sonuçlarını başvuru sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Kişisel verileri Koruma Kanunu kapsamında sonuçlar toplu olarak herhangi bir platformda ilan edilmeyecektir.

ÖNEMLİ NOT: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar (Spor Bilimleri Fakültesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Halı Tasarımı Bölümü) için yatay geçişi kazanan öğrenciler ilgili Birimlerce ilan edilecektir.

 

E- KESİN KAYIT İŞLEMLERİ:

Yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrenciler kesin kayıtlarını ilanda belirtilen tarihler arasında sadece online kayıt ile yaptıracaklardır. Online kayıt için başvuru sistemindeki adımları izlemeniz yeterlidir. 

 

 

ÖNEMLİ NOT: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar (Spor Bilimleri Fakültesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ile Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Halı Tasarımı Bölümü) için yatay geçişi kazanan öğrencilerin kesin kayıt işlemleri için kesin kayıt tarihleri süresi içerisinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına 6 adet fotoğraf,  ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. 

 

F- KESİN KAYIT TARİHLERİ :

Asil Liste Kayıtları       : 05.09.2022-08.09.2022

Yedek Liste İlanı          : 09.09.2022

Yedek Liste Kayıtları    : 12.09.2022-13.09.2022

Kesin kayıtlar ve ilanlar yukarıda belirtilen tarihlerde başvuru sistemi üzerinden yapılacaktır.

 

ÖNEMLİ:  Yatay geçiş ile alakalı her türlü sorularınız için başvuru yapmak istediğiniz Birim ile iletişime geçebilirsiniz. Birim iletişim bilgileri Üniversitemiz internet sayfasında mevcuttur.

 

www.gantep.edu.tr