• 0 (342) 317 12 01

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İÇİN GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNİ DİKEY GEÇİŞ İLE KAZANAN ÖĞRENCİLERİN KAYIT İÇİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

 

 • 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Üniversitemize kayıt işlemleri E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir belge istenmemektedir.
 • E-Devlet üzerinden kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıt tarihi 9 Ekim 2020-13 Ekim 2020 'dur.

E-Devlet üzerinden kayıt yaptıracaklar  www.turkiye.gov.tr adresinden kayıtlarını yapabilirler.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite e-kayıt Kılavuzu için Tıklayınız.

 • Herhangi bir nedenle E-devlet üzerinden kaydını yapamayan öğrencilerimiz  9 Ekim 2020-15 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıdaki tabloda belirtilen adreslere şahsen başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler. (Vekâlet ve posta ile kayıt yapılmamaktadır.)

 

 • Sadece tutuklu öğrenciler tutuklu olduğuna dair resmi belge ve noter vekaleti ile, hükümlü öğrenciler ise vasisi tayin edilen kişiler veya ceza evleri tarafından resmi görev ile yetkilendirilen kişiler tarafından ilgili belge ibrazi ile kayıt yaptırılabilir. )

 

 

 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

 

 • Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran öğrenciler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 

 • Yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan öğrenciler halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmeden Üniversitemize kayıt yaptıramazlar.

 

​E-Devlet üzerinden kayıt yaptırılamayacak Programların listesi aşağıda verilmiş olup, bu Programlar için Üniversitemize şahsen başvurulması gerekmektedir.

 1. Diş Hekimliği Fakültesi
 2. Fen-Edebiyat Fakültesi-  Arkeoloji
 3. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi - Havacılık Yönetimi

 

E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPTIRAMAYACAK ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI  İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1) Lise ve önlisans diplomasının aslı. Diplomanın olmadığı durumlarda, geçici mezuniyet belgesinin aslı veya diplomanın kaybı halinde mezun olduğu kurumdan alacağı diploma yerine geçecek diploma kayıp belgesi.

2) Üniversitemize kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, önlisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin bütünleme veya tek ders sınavı kaldığına dair resmi yazı getirmeleri gerekmektedir.

 

3) Diş Hekimliği Fakültesi için,

ÖSYM Kılavuzu özel koşulu (bakınız 14, 87); 

 • Bu programda başarılı olabilmek için elleri ve parmakları ustalıkla kullanabilme önemlidir. (Bk. 14)
 • Tam teşekküllü resmî bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu (Bk. 87). (Heyet raporu veren tüm resmi ve özel hastanelerden heyet raporu alınabilir.)

4) Fen-Edebiyat Fakültesi-  Arkeoloji Bölümü için,

ÖSYM Kılavuzu özel koşulu (bakınız 80); Bu programa kayıt için konuşma, işitme ve görme özürü bulunmadığına dair tam teşekküllü hastaneden heyet raporu

5) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi - Havacılık Yönetimi Bölümü için,

ÖSYM Kılavuzu özel koşulu (bakınız 49);

 1. Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmadığına dair belge
 2. Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb). 

 

 

**Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 31.08.2020 tarih ve 53584 sayılı yazısı gereğince; Programın özel koşulları arasında programa kayıt olabilmek için sağlık raporu istenen programlara yerleşen adayların, herhangi bir hastalığı olmadığına dair düzenlenmiş tek hekim raporu ile yerleştiği programa kayıt yaptırılabilecektir.

 

 

 

 

E-DEVLET'TEN HERHANGİ BİR NEDENLE KAYIT YAPTIRAMAYAN ÖĞRENCİLER İÇİN KAYIT TARİHİ

FAKÜLTE / YÜKSEKOKUL

TARİH

KAYIT YAPILACAK YER

Mühendislik Fakültesi

 

9-15 Ekim 2020

Gaziantep Üniversitesi
Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı
Şehitkamil / GAZİANTEP

Tıp Fakültesi

İletişim Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Fen-Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Gaziantep Eğitim Fakültesi

Hukuk Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi          

9-15 Ekim 2020

İslahiye İkt.ve İdari Bil.F.Dekanlık     İslahiye / GAZİANTEP

Nizip Eğitim Fakültesi              

9-15 Ekim 2020

Nizip Eğitim F. Dekanlık Nizip / GAZİANTEP

 

NOT:  Belirtilen tarihlerden sonra kesinlikle işlem yapılmayacaktır.

 

İNGİLİZCE MUAFİYET VE SEVİYE BELİRLEME SINAVI TARİHLERİ:

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKUL MÜDÜRLÜĞÜ WEB SİTESİNİ TAKİP EDİNİZ.

 

YABANCI DİLLLER YÜKSEKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ WEB SİTESİ  İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

DERS KAYITLARI VE DERSLERİN BAŞLAMA TARİHİ:

 

 • DERS KAYITLARI 16 EKİM 2020 23:59'A KADAR UZATILMIŞTIR. BUNUNLA BİRLİKTE DERS KAYITLARI İLE İLGİLİ DUYURUMUZ WEB SAYFAMIZDA İLAN EDİLMİŞ OLUP, DUYURU İÇİ TIKLAYINIZ.
 • DGS ile yeni kayıt yapan öğrenciler muafiyet ve intibak için ders içeriklerini ve transkriptlerini ilgili Bölüm Başkanlıklarına teslim etmeleri gerekmektedir.

 

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ 

 

ÖĞRENCİ NUMARANIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

ÖĞRENCİ E-KAYIT SİSTEMİNE (ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ'NE) GİRİŞ İÇİN KULLANICI ADINIZ ÖĞRENCİ NUMARANIZ, ŞİFRENİZ TC NUMARANIZIN İLK BEŞ RAKAMIDIR.

 

ÖĞRENCİ E-KAYIT SİSTEMİNE (ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ'NE) GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

ÖĞRENCİ VE VELİLER  İÇİN KAYIT SIRASINDA SUNULABİLECEK  İMKANLAR

 

YEMEK

Üniversitemiz Kafeteryası'ndan öğrenciler ve veliler ücret karşılığında yemek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ayrıca, Üniversite kampüsünde bulunan özel kantin ve kafeteryalar bu tarihlerde açık olacaktır.

 

ULAŞIM

Gaziantep Otogar: Gaziantep Şehirlerarası Otobüs terminaline gelen öğrenciler, Özel Halk Otobüsleri ile kampüse ulaşabilirler. Şehrin her semtinden Üniversite kampüsüne Özel Halk Otobüsü ve dolmuş hattı bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinden Üniversitemize tramvay ile de ulaşmak mümkündür.

Gaziantep Havalimanı : TIKLAYINIZ

Adana Yönünden Gelenler : TIKLAYINIZ

Şanlıurfa Yönünden Gelenler : TIKLAYINIZ

 

 

KAYITTA BİLGİ  İÇİN ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI ÇAĞRI MERKEZİ TELEFON NUMARASI:

(0850) 227 27 41

 

Yabancı uyruklu öğrenciler için: (0342) 317 12 16 – 317 12 39 – 317 12 42


Transcript ve Öğrenci Belgesi için: 317 12 12

 

E-Posta: ogrisl@gantep.edu.tr